Frivilliga Radioorganisationen

FRO Nordvästra Götaland

Kontaktinformation

FRO Nordvästra Götaland
Frank Hagman
Franserudsvägen 34
66632 Bengtsfors
Besök: Installatörvägen 23 461 37 Trollhättan
E-post: nordvastragotaland@fro.se
Tel: 0733228280
Fax: Anrop 34000

Välkommen till FRO Nordvästra Götaland 

Soligt i Kungshamn2

Vi jobbar med säkert samband och erbjuder våra medlemmarna utbildning och intressant verksamhet för hela familjen. Vår uppgift sammanfattas i vår slogan: "Radio, tele och data i samhällets tjänst".

FRO står inte främmande inför något sambandsuppdrag oavsett om Du företräder en myndighet, kommun eller förening. 

Michael Wikman, ordförande i FRO Nordvästra Götaland inbjuder Dig och Din organisation till ett utvecklande samtal om säkert samband i alla väder. Vi har en bred erfarenhet av olika säkerhetssamband vid bla Rally, Orienteringar, Hästtävlingar och Fallens Dagar. Vi samarbetar också med Missing People i teknik och sambandsfrågor.

Hör av Dig, så berättar vi gärna mera om vad våra uppdrag går ut på. FRO Nordvästra Götaland har just nu lokala verksamheter i Trollhättan och Dalsland. Tveka inte att kontakta oss för att komma på besök. Här hittar du kontaktinformation

Tycker Du detta låter intressant och vill bli medlem ? Tveka inte, kom med nu det är enkel via  OnLine registrering eller så skriver du ut en blankett, fyller i och postar till adressen du hittar under "Kontaktinformation" en bit ner på vänster sida.

Våra medlemmar kan teckna personliga avtal för Samhällets krisberedskap och Försvarsmakten

 


Besök FRO på Facebook

Krisberedskapsveckan 2019

Lördag den 11 maj mellan 11.00-14.00 kommer FRO Nordvästra Götaland vara representerade både i Uddevalla och Bengtsfors där vi finns på plats och visar upp lite utrustning och svarar på frågor om vår verksamhet inom FRO Nordvästra Götaland 

Vi kommer att finnas kontaktbara på de flesta sambandsmedel såsom : 80 MHz, DMR, Kortvåg, Rakel bla 

Talgrupperna vi finns nåbara via bla

DMR är (Talgruppsnummer inom parantes  :

Nordvästra Götaland (3400)

Region 3 (3000)

Bengtsfors (3470)

och Riks (240) naturligtvis

 

80 MHz :

Uddevalla 

Hallinden 

Bengtsfors

Lilla Edet 

 

Kv frekvenser och Rakelanrop finns att fås via anrop DMR eller sms 0733-22 82 80 

 

 

Inloggning

Endast för medlemmar

    

Hitta FRO nära dig

Sök